Často kladené dotazy k tématu manuální lymfodrenáže
odpovídá MUC Pavel Tichý
-
Jaké výsledky mohu očekávat od manuální lymfodrenáže?
Správně provedená manuální lymfodenáž několikanásobně zvyšuje průtok lymfy lymfatickými cévami. Zvyšuje tak vstřebávací a transportní kapacitu lymfatického systému a zlepšuje tím jeho základní funkce: imunitní, detoxikační a drenážní.
Manuální lymfodrenáž též pomáhá lepšímu návratu žilní krve v dolních končetinách a má též velmi účinný relaxační efekt.
-
Jaký je rozdíl mezi manuální lymfodrenáží a jinými typy masáží?
Všechny běžné typy masáží- na rozdíl od manuální lymfodrenáže- pracují s efektem zvýšeného prokrvení ošetřovaných tělesným partií a ovlivňují vesměs hlouběji uložené struktury- svaly, vazy atp. Jejich uplatnění je hlavně v rehabilitaci a rekondici. Manuální lymfodrenáž je oproti tomu zaměřena na povrchový lymfatický systém v kůži a podkoží a nesmí zvýšit prokrvení těchto oblastí. Jde o zcela jinou hmatovou techniku a speciální zákonitosti postupu. Její osvojení je náročné. Manuální lymfodrenáž patří do rukou kvalifikovaných zdravotníků- lymfologů a lymfoterapeutů. Nevhodně provedená či indikovaná může způsobit i vážné zdravotní problémy.
-
Je účinnější ruční nebo přístrojová lymfodrenáž?
Všechny přístrojové techniky by měly být pouze doplňkem odborně provedené lymfodrenáže, která by měla vždy předcházet. Samotné přístrojové metody nemohou dostatečně odstranit stagnující proteiny a další makromolekulární látky z postižených tkání, ani výrazně neurychlí jejich odtok lymfatickými cestami. Prakticky nejde o lymfodrenáž! Ošetřené partie jsou pouze dočasně odvodněny, ale stav lymfatického řečiště a transport makromolekulárních látek se často ještě zhorší.
-
Pomůže manuální lymfodrenáž proti celulitidě?
Manuální lymfodrenáž je klíčovou terapeutickou metodou, která nemá rozumnou alternativu. Je možné ji doplnit podpůrnými metodami: mezi ně patří např. přístrojová tlaková drenáž, nošení kompresního prádla, vhodná a přiměřená pohybová aktivita, podle potřeby v indikovaných případech i užívání nejlépe přírodních léků (venofarmaka, enzymy, fytohormony, kombinace vitaminů (C,E) se zásadotvornými minerály, atp.). Vše je hodné podpořit dalšími režimovými opatřeními (v podstatě zásady zdravého životního stylu).
-
Jsou manuální lymfodrenáže vhodné pro těhotné?
Pokud jde o fyziologickou graviditu jednoznačně. V žádném případě nemůže ohrozit plod! Zbaví nepříjemných těhotenských otoků a zmírní zhoršování celulitidy a žilních problémů a nadměrného přibírání hmotnosti. Ideální je série manuálních lymfodrenáží před plánovaným těhotenstvím (detoxikace organizmu).
-
Pomůže manuální lymfodrenáž při hubnutí?
Měl by to být základ všech snah o zhubnutí zejména při zahájení různých redukčních diet. Tuková tkáň a odpadní látky zvýšenou měrou vážou vodu. Dobrá funkce lymfatického systému sníží ukládání těchto odpadních látek (částečně i tuku) do tukových buněk a tím i množství vázané tekutiny v tkáních, což vede ke snížení objemu i váhy tukových tkání. Podstatou snižování hmotnosti však zůstává radikální změna stravovacích návyků a zvýšení pohybových aktivit (optimálnější energetická bilance).
-
Kam jít na manuální lymfodrenáž?
Rozhodně hledejte profesionálního lymfoterapeuta se zdravotnickým vzděláním a praxí. Tato technika je velmi náročná na metodiku i způsob provedení. Nesprávně provedená či indikovaná může daný stav spíše zhoršit, ale může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Manuální lymfodrenáž by měla zůstat doménou zdravotníků- lymfologů a lymfoterapeutů.
-
Jak často chodit na manuální lymfodrenáž?
Není univerzální recept. Optimální je frekvence drenáží přiměřená konkrétnímu problému a situaci. Jako prevence dobré funkce lymfatického systému stačí jednou měsíčně (z počátku lépe častěji). Při konkrétním problému by četnost drenáží měla respektovat stávající situaci.
-
Mohu nějak prodloužit účinek manuální lymfodrenáže?
Bezprostředně následnou vnější kompresí (elastické kompresní prádlo). Při problémech s celulitidou zejména kalhotky s nohavičkami, v případě žilních problémů vhodné kompresní punčochy (punčochové kalhoty). V žádném případě není vhodné ve stejný den absolvovat jinou masáž.
-
Lze lymfu rozproudit aktivací svalové pumpy?
Svalová pumpa má zásadní vliv na návrat žilní krve z dolních končetin. V lymfatickém systému je svalová pumpa jen jedním z celé řady lymfokinetických faktorů a jeho význam bývá v této souvislosti přeceňován. Zde dominují vnitřní pulzní mechanizmy systému (kapilární mízní pumpa, kontrakce úseků sběrných lymfatických cév). Přílišná snaha o "rozpohybování" lymfy sportovními aktivitami vede často paradoxně ke zhoršení stavu a progresi celulitidy.
-
Pro koho je vhodná manuální lymfodrenáž?
Pro všechny, pro koho není z určitých zdravotních důvodů kontraindikována. U zdravých osob jde o účinnou preventivní metodu zvyšující zejména imunitní kapacitu a detoxikační procesy organizmu, která má zároveň relaxační efekt. Manuální lymfodrenáž má celou řadu zdravotních indikací.
Nejdůležitější indikace v kontextu celulitidy:
- otoky (mimo otoky při vážných chorobách srdce, ledvin a jater)
- zvýšené lokální ukládaní tuku
- žilní problémy (ne při akutním zánětu!)
- zadržování vody při hormonálních problémech
- gravidita (prevence otoků, varixů a celulitidy)
- hormonální antikoncepce
- nepříznivé genetické dispozice (žilní choroby, celulitida, gynoidní obezita u rodinných příslušnic)
- zvýšená zátěž nohou
- všestranná prevence zdravotních potíží a problémů
Další zdravotní indikace:
- problémy s imunitou
- detoxikace organizmu (zatěžující životní prostředí, kontakt s toxickými látkami, dlouhodobější užívaní léků atp.)
- základní péče u veškeré zeštíhlovací léčby (podpora hubnutí, např. po graviditě)
- užívání hormonálních léků (poruchy menstruace, stimulace fertility, hormonální substituce)
- příznaky PMS (premenstruační syndrom)
- pooperační a poúrazové stavy (stav po liposukci, po sejmutí sádry, vyhlazení jizev atd.)
- chronická únava, stres
- bolesti hlavy, migrény, chronická rýma
- zvýšená zátěž nohou (rehabilitace sportovců a těžce pracujících, paradoxně též sedavé zaměstnání)
- a celá řada dalších (téměř ve všech lékařských oborech)
-
Má metoda manuální lymfodrenáže nějaká rizika?
Nedodržením kontraindikací, nedostatečnou znalostí problematiky a neprofesionálním provedením.
Absolutní kontraindikace:
- aktivní onkologická onemocnění
- akutní bakterielní a virová onemocnění (hnisavá angína, horečnatá onemocnění, bakterielní infekce kůže, akutní mokvavý ekzém atp.)
- nekompenzovaná hypertenze
- akutní žilní záněty
- "internistické" otoky (původ v nemocích srdce, ledvin, jater)
- patologická gravidita
- nejasné bolesti břicha
- glaukom (zelený zákal)
Relativní kontraindikace (nutno posuzovat individuálně, po poradě s lékařem)
- dekompenzované srdeční onemocnění, srdeční arytmie, ischemická choroba srdce
- astma bronchiale, astma cardiale, chronická bronchitida
- dysfunkce štítné žlázy
- výrazná hypotonie
Nedokonale zvládnuta hmatová technika a metodika manuální lymfodrenáže hrozí zablokováním lymfatického řečiště, poškozením lymfatických cév- např. práce větším tlakem, nedodržení přesného postupu drenáže atp.
-
Je manuální lymfodrenáž vhodná také pro muže?
I když je manuální lymfodrenáž v souvislostech s celulitidou považována za "ženskou" záležitost, efekt této metody se týká především zvýšení imunitní kapacity organizmu a zlepšení jeho detoxikace. Z toho je zřejmé její uplatnění i pro muže. Kromě zmíněné indikace pomáhá například při problémech se zvýšenou únavou, pozitivně může ovlivňovat horší plodnost současné mužské populace a má řadu dalších pozitivních efektů.