Manuální lymfodrenáž

Úvod

autor textu: MUC Pavel Tichý

Manuální lymfodrenáž (syn. manuální mízní drenáž) je speciální hmatová technika, zaměřená na lymf. systém kůže a podkoží - tzv. povrchový lymf. systém ( v končetinách transportuje 80% lymfy). Posiluje vstřebávací a transportní funkci mízního systému podporou lymfomotoriky, kontrakčních schopností lymfatických cév a vnitřních pulzních mechanismů lymf. systému.

Jde o zcela odlišnou techniku oproti klasické masáži, která řeší jinou problematiku a je zaměřena na ovlivnění hlouběji uložených struktur (svalů, šlach a fascií), působí větší silou a zvyšuje prokrvení.

Manuální lymfodrenáž se provádí malým tlakem (30-40mm Hg), pomalým tempem a jemnou vláčnou až hladivou hmatovou technikou, která je velmi příjemná. Nemůže způsobit žádné bolestivé pocity, nesmí zvýšit prokrvení ošetřovaných partií. Nepoužívají se při ní žádné emulze, oleje apod. Postup drenáže je nutno znát a bezpodmínečně respektovat.
Předpokladem smyslupného a bezpečného provádění této metody je znalost anatomie a funkce lymfatického systému, zejména stavby lymfatických cév a průběhu lymfatického řečiště.